ŞAMPİYON KURSLARI

Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu “INTERSTENO“nun Onursal Başkanı İhsan Yener tarafından 1954 yılında kurulan Şampiyon Kursları, Standart Türk (F) Klâvyesini oluşturup resmîleştirmiş, özel yöntemlerle yetiştirdiği öğrenci ve mezunlarıyla Dünya Şampiyonalarında 21’i Dünya Rekoru olan 43 Dünya Şampiyonluğunu ülkemize kazandırarak eğitimdeki üstün başarısını tüm Dünyaya kanıtlamıştır.

Kurucusu; İtalya’da Stenografinin Atası olan “Giuseppe Aliprandi Akademisi“nden “SOCIO ONORARIO” Büyük Ödülü ile “Özel Öğretim Kurslar Derneği” ve “Mill Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü”nden Onur Plâketi almış; meslekteki “Dürüstlüğü, İyi Ahlâkı ve Örnek Davranışları” ile Olimpiyat Komitesinden “Fair Play Kariyer Dalı Büyük Ödülü” kazanmış; Medya ve Bilişim Teknolojileri işbirliği ile düzenlenen “2003 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GÜNLERİ“nde “F Klâvyenin Babası” ilân edilerek Teşekkür Plâketi ile ödüllendirilmiş; 15 Temmuz 2003 günü Roma’da 36 ülkenin 519 delegesinin katılımıyla yapılan İntersteno Kongresi Açılış Töreninde “İntersteno’nun geliştirilmesinde en büyük katkılarda bulunan, Duayenimiz ve Onursal Başkanımız” olarak takdim edilmiş bir kurumdur.

Geniş Tarihçemiz :

19 Temmuz 1954 tarihinde, o zamanki adıyla sadece Daktilo Sekreter Kursları olarak 4 öğrenci ile eğitime başlayan kurumumuz, kuruluşundan itibaren on parmakla bakmadan yazma yöntemi ile bilimsel klâvye eğitiminin öncüsü ve Türkiye’de geliştiricisi oldu.
20 Ekim 1955 tarihinde Devlet tarafından kabul edilen Standart Türk Klâvyesinin hazırlanmasında, kabulünde ve tutunarak işyerlerine hakim olmasında eğitim kadromuz en büyük etkinlikleri yaptı.
10 Mayıs 1957’de Uluslararası Stenografi Daktilografi Federasyonuna katılarak, Kongrelerde ve Dünya Şampiyonalarında Türkiye’nin varlığını kanıtlamasını sağladı.
Kuruluşundan itibaren benimsediği, “Türkiye yi Dünya Şampiyonu yapma hedefi”ne ulaşmak için özel yöntem ve programla yetiştirip azimle ve hırsla çalıştırdığı yarışçıların Türkiye Daktilografi Şampiyonalarındaki millî derecelerini her yıl yükselterek, 1957’den itibaren Türkiye’nin tüm Dünya Şampiyonalarında Şeref Listesine girmesini sağladı.
25 Temmuz 1965’te bir mezunumuzun Paris’te ilk Dünya Rekoru ile Şampiyon olmasından sonra, unvanını Şampiyon olarak tescil ettirdi.
Bu ilk rekorlu şampiyonluktan sonra:
23 Temmuz 1967’de İsviçre’nin başkenti Bern’de 2’si rekor olan 3 Dünya Şampiyonluğu
3 Ağustos 1969’da Polonya’nın başkenti Varşova’da 5’i rekor olan 6 Dünya Şampiyonluğu
25 Temmuz 1971’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de 4 Dünya Şampiyonluğu
29 Temmuz 1973’te İspanyanın Valencia kentinde 1 Dünya Şampiyonluğu
20 Temmuz 1975’te Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 1’i rekor olan 2 Dünya Şampiyonluğu
22 Temmuz 1979’da Yugoslavya’nın başkenti Belgrat’ta 1’i rekor olan 2 Dünya Şampiyonluğu
19 Temmuz 1981’de Almanya’nın Mannheim kentinde hepsi de rekor olan 4 Dünya Şampiyonluğu
12 Temmuz 1987’de İtalya’nın Floransa kentinde 1 Dünya Şampiyonluğu
14 Temmuz 1991’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1 Dünya Şampiyonluğu
11 Temmuz 1993’te İstanbul’da 3 Dünya Şampiyonluğu
12 Haziran 2004’te Roma’da organize edilen Öğrencilerarası Dünya İnternet Şampiyonasında bir rekorlu Şampiyonluk
21 Mayıs 2005’te yine aynı organizasyonda bir rekorlu Dünya Şampiyonluğuolmak üzere; toplam 16’sı rekor olan 30 Dünya Şampiyonluğu ile, birçok ikincilikler, üçüncülükler ve takım şampiyonluklarının tümünü Türkiye’ye kazandırdı.
6 Ekim 1984’te Daktilonun ve Muhasebenin Bilgisayarla uygulanmasıeğitimi ile bilgisayarın İşletmenlik temeli üzerinde tüm Programcılık konularını eğitim kapsamına aldı; Yabancı dil eğitimini Bilgisayar desteği ile başlattı ve adını da Şampiyon Daktilo Sekreter ve Bilgisayar Kursları olarak tescil ettirdi.
Önce kalem stenosundaki başarıları, sonra Bilgisayar Destekli Makine Stenosunun Türkçe için elverişli kılınması çalışmaları, stenografinin beşiği olan İtalya’nın Floransa kentinde, 13 Temmuz 1987 tarihinde Guiseppe Aliprandi Enstitüsünün “SOCIO HONORARIO” Büyük Ödülü ile ödüllendirildi.
Uluslararası Stenografi, Daktilografi ve Bilgi İşlem faaliyetlerinde, Kongre ve Dünya Şampiyonalarındaki başarılarımızı takdir eden Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu, 15 Temmuz 1993 günü kurucumuzuIntersteno Onursal Başkanı ilan etti.
“Metotlu Klâvye eğitimi’ni, “Bilimsel Muhasebe”yi, İşletmenlikuygulamaları ile “Bilgisayarların da on parmakla kullanılması” bilincini Türkiyeye getirip iş yerlerimize yerleştirerek, bürolarda verimliliği artırmakta ve ekonomik yaşamımıza ülke çapında yararlı olma yolunda dürüstlük, iyi ahlâk ve örnek davranışlarla ilerlemekte olduğunu belirleyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, 22 Mayıs 1997 günü Kurslarımızı Fair Play Kariyer Dalı Büyük Ödülü ile ödüllendirdi.
Kuruluşundan beri on binlerce işsiz gence meslek ve iş kazandırarak ailelerine parasal yük olmaktan kurtaran ve Türkiye’yi yurt dışında bu denli yücelten tek Meslek Kursu olduğunu saptayan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurslar Derneği, 31 Ekim 1997 günü Kursumuzu “Onur Plaketi” ile ödüllendirdi.

Biliyor musunuz?

  • Şampiyon Kurslarının, 10 Parmakla F Klâvye Eğitimini 1954’ten beri verdiğini !..
  • 1955’ten beri katıldığı Dünya Şampiyonalarında rekorlarının ve Dünya Şampiyonluklarının olduğunu !..
  • Aldığı ilk şampiyonluk sayesinde ismini hak ederek gururla kullandığını !..
  • Kurucusu İhsan Yener’in 1955 yılında oluşturduğu F Klâvyenin ise, dünyanın en bilimsel klâvyesi olduğunu !..